Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


POLACY SWÓJ JĘZYK MAJĄ
Język polski należy chronić, ponieważ polska kultura przyczynia się do budowania wspólnej i różnorodnej kulturowo Europy, a zachowanie odrębności tej kultury jest możliwe tylko wtedy, kiedy zapewni się pełną ochronę języka polskiego i języków obcych.

Co należy robić, aby chronić język polski?
Aby chronić język polski należy unikać nadużywania w mowie i piśmie wyrazów obcego pochodzenia, co do których nie jesteśmy pewni ich znaczenia. Jeżeli musimy używać obcego słowa, to róbmy to z rozmysłem, bez ulegania modzie. Bezmyślne stosowanie anglicyzmów kończy się najczęściej nieporadnym ich zastosowaniem w języku polskim i zakłóceniem płynności mowy. Tylko wyrazy rodzimego pochodzenia mogą przywrócić ojczystej mowie właściwe jej piękno, harmonię i brzmienie.

Skutki życia w pośpiechu
W dzisiejszych czasach ludzie żyją w pośpiechu. Skutkiem takiego życia jest nieprzywiązywanie wagi do sposobu komunikowania się. Chcemy w krótkim czasie dużo powiedzieć, ale uproszczone i skrócone formy wyrazów nie zawsze ułatwiają nam to zadanie. Młodzi ludzie używają  przeróżnych skrótów, które dla dorosłych są często niezrozumiałe. Jest to przyczyną wielu nieporozumień, o czym przekonał się już niejeden użytkownik języka.

Jaka jest świadomość zagrożeń płynących z niedbałego korzystania z języka?

Dzieci i młodzież mają niską świadomość zagrożeń płynących z niedbałego korzystania z języka. Zdarza się że naśladują osoby, które przeklinają. W dzisiejszych czasach przekleństwa można usłyszeć prawie wszędzie – w sklepie, na ulicy, w autobusie. To przykre, że nie wszyscy Polacy szanują swój język.  Pamiętajmy o tym, że nasi przodkowie bronili języka polskiego przed wynarodowieniem. Dlatego dzisiaj należy przeciwdziałać wulgaryzmom, przeciwstawiać się złemu traktowaniu mowy naszych ojców. Kulturalnemu człowiekowi nie wypada brzydko mówić. Każdy kto włada językiem polskim, powinien mieć świadomość, że polszczyzna jest piękna, ale wymaga  pielęgnacji i ochrony.

Dlaczego czytamy książki?
Biblioteki to miejsca, gdzie można wypożyczać książki. Literatura polska jest bogata i  jest w czym wybierać. Są książki dla dzieci i dorosłych. Można czytać wiersze i powieści. Czytanie jest czynnością, która sprawia czytelnikowi wielką przyjemność, inspiruje do działania, czasem do pokonywania trudności. Z książką można ciekawie spędzić czas i rozwinąć swoje wyobrażenia o świecie, ludziach i innych kulturach. Podczas czytania zapamiętuje się wzory graficzne wyrazów, poznaje konstrukcje różnych wypowiedzeń, uczy użycia nowych wyrazów, które dotychczas były nam nieznane.

Co zyskują uczniowie uczęszczający na lekcje języka polskiego?
W szkole podstawowej i średniej uczęszcza się na lekcje języka polskiego. Na języku polskim uczniowie uczą się mówić, czytać i pisać. Trenują staranne dobieranie argumentów, by wypowiedzieć się na określony temat. Poznają związki frazeologiczne, różne wyrażenia i zwroty. Pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego zdobywają wiedzę o języku i literaturze polskiej.

Osoby, które w szczególności powinny dbać o poprawność językową
Nie tylko poloniści dbają o poprawność mowy. Do pielęgnowania języka zobowiązani są językoznawcy, pisarze, aktorzy i dziennikarze. To na nich głównie spoczywa odpowiedzialność za kształt naszej mowy ojczystej.


Praca samokształceniowa nad językiem
Wiadomo że dzisiaj jesteśmy dziećmi, ale za kilka lat przestaniemy nimi być, wówczas naszych nauczycieli od języka polskiego zastąpią dziennikarze pracujący w środkach masowego przekazu. Zdarza się że podczas różnych wystąpień nadużywają modnych wyrazów i wyrazów obcego pochodzenia, nieprawidłowo stosują formy gramatyczne słów i niewłaściwie intonują niektóre wyrazy. Nie powinniśmy zrażać się tymi ‘’wpadkami’’ tylko dołożyć starań, aby samemu mówić poprawną polszczyzną.

Dlaczego organizuje się kampanie społeczne
W każdym wieku można wziąć udział w kampaniach społecznych reklamujących język polski jako dobro narodowe, jako skarb. W naszej szkole w tym tygodniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wspaniała okazja, aby popularyzować i rozpowszechniać nasz język jako bezcenne dobro narodu. Język bez wulgarnych słów, bogaty w wyrażenia, zwroty i frazy może się stać prawdziwą naszą wizytówką. Czy tak się stanie? Tego nie wiem. To zależy od nas samych.

Komentarze