Bitwa pod Kircholmem 1605 roku




Początek wojen znajduje się w pragnieniu Księstwa Moskiewskiego dojścia do morza Bałtyckiego przez zajęcie Zakonu Kawalerów Mieczowych. Lecz moskiewskie oddziały były tak okrutne, że Inflantczycy przyjęli najpierw pomoc króla polskiego, a następnie złożyli mu hołd lenny. W ten sposób Polska została wciągnięta w wojnę, która przekształciła się w 7-letnią wojnę. Z jednej strony stała Polska, Litwa, Lubeka i Dania, a z drugiej Moskwa i Szwecja. Nikt nie wygrał wojny. W 1577 r. Iwan IV Groźny kolejny raz spróbował zdobyć Inflanty, lecz Stefan Batory w 3 kampaniach na północy zmusił Ivana do pokoju. Ale Szwedzi z którymi okresowo współpracowało się zajęli Rewel, Narwę, Iwanogród, Jam i Koporje. Pomimo nalegań, Szwecja nie oddała Rzeczpospolitej jej ziem. W przerwie w wojnach, zmarł Stefan Batory i kolejnym już bezkrólewiu wybrano na tron Zygmunta III Wazę, licząc że dzięki temu Polska odzyska Estonię i będzie twardy sojusz Polsko-Szwedzki przeciw Moskwie. Ale tylko 5 lat Polska i Szwecja miały jednego władcę do 1598 r. A po klęsce polskiej interwencji, szwedzki parlament-Ristag zdetronizował Zygmunta III. Wybuchła wojna w 1601 r. i Polacy pokonali w bitwach liczebniejszego wroga, ale w końcu musieli się cofnąć pod Rygę z powodu nadciągającego Karola Sudermańskiego z 17 tysięczną armią, gdy sami dysponowali 4 tysiącami. Na szczęście nadszedł król polski z 20 tysięczną armią, i Karol wrócił do Szwecji. W okresie zimowym Polacy zajęli całe Inflanty z wyjątkiem Dorpatu i Parnawy. Następnie hetman Zamojski ruszył do Estonii i zdobył Biały Kamień. W tym samym czasie hetman Żółkiewski rozbił pod Rewlem szwedzkie wojska idące z odsieczą Białemu Kamieniowi. Jesienią Zamojski miał oblegać Dorpat, ale wojsko odmówiło z powodu zaległego żołdu. Dowództwo przejął hetman polny Jan Karol Chodzkiewicz i opłacił część żołdu z własnych pieniędzy. Dzięki temu zdobył Dorpat, ale następnie musiał już tylko czekać na ruch wroga. Pomimo tego w 1604 roku pod Białym Kamieniem na czele 2 tysięcy husarzy, pokonał 7-tysięczną armię szwedzką, a na polu pozostało z 3 tysiące Szwedów. Ale wojsko polskie nie opłacane od miesięcy, po bitwie zawiązało konfederację i na własną rękę, po przez grabież bezbronnych osad, zapełniało sobie sakiewki. Gdyby wtedy Szwedzi uderzyli, zdobyli by całe Inflanty, ale byli tak zdruzgotani klęską, że nie wykorzystali wyjątkowej okazji.
            W roku 1605 r. nastÄ…piÅ‚ ponowny atak Szwedów na Inflanty, a Chodkiewicz by utrzymać przy sobie i tak skromne siÅ‚y zastawiaÅ‚ dobra rodowe, byle gÅ‚odnym żoÅ‚nierzom wypÅ‚acić żoÅ‚d. Ale i tak byÅ‚o i za maÅ‚o. W sierpniu nastÄ…piÅ‚y 3 desanty szwedzkie: gen. Mansfeld pod RygÄ… z 4 tysiÄ…cami ludzi, Rewlem gen. Lennartsson z 5 tysiÄ…cami ludzi i sam król Karol IX pod ParnawÄ… z 5 tysiÄ…cami. Hetman Chodkiewicz zamierzaÅ‚ pobić wroga po kolei, ale król szwedzki i gen. Lennartsson zdążyli siÄ™ poÅ‚Ä…czyć przed tym i ruszyli wzdÅ‚uż brzegu do Rygi pod osÅ‚onÄ… floty w celu poÅ‚Ä…czenia siÄ™ z gen. Mansfeldem. Polska armia szarpaÅ‚a szwedzkÄ…, ale Szwedzi nie dali siÄ™ wciÄ…gnąć w bitwÄ™. I tak obie szwedzkie armie poÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ pod RygÄ… i zaczęły jej obleganie. Chodkiewicz rozumiejÄ…cy, że jedynie walna bitwa może uratować miasto, ruszyÅ‚ mu na pomoc.
"W ciÄ…gu 2 dni siÅ‚y Chodkiewicza pokonaÅ‚y ponad 80km, co stanowiÅ‚o znaczny wynik dla wiÄ™kszoÅ›ci europejskich armii jeszcze 200 lat później.  26 wrzeÅ›nia 1605 roku Chodkiewicz zatoczyÅ‚ obóz w odlegÅ‚oÅ›ci 15 km od Rygi nad DźwinÄ…, pomiÄ™dzy Iskielem, a Kircholmem."

            Gdy Karol IX dowiedziaÅ‚ siÄ™ o nadchodzÄ…cych wojskach, chciaÅ‚ wysÅ‚ać naprzeciw 8 tysiÄ™cy ludzi, ale gen. Lennartsson przekonaÅ‚ króla do ruszenia wszystkimi siÅ‚ami. Ponoć przeważyÅ‚o zdanie "PrÄ™dzej zobaczysz Wasza Królewska Mość DźwinÄ™ wstecz pÅ‚ynÄ…cÄ…, niż Litwinów i ich hetmana z pola uchodzÄ…cych."

            Dnia 27 wrzeÅ›nia Roku PaÅ„skiego 1605 na drodze z Rygi do Dynenburga, ok. 15km od Rygi stanęły na przeciwko siebie polska i szwedzka armia. Szwedzi posiadali 7-9 tysiÄ™cy piechoty i 5 tysiÄ™cy jazdy. Polacy mieli tylko 3800 ludzi, w tym 2800 jazdy, gÅ‚ownie husarii, ale także rajtarów, tatarów i petyhorców. Polacy mieli jednak przewagÄ™ w morale, bo to oni gromili wroga od dÅ‚ugiego czasu i to najczęściej wielokrotnie silniejszego.
"Wojsko szwedzkie w 4 rzutach. Bataliony piechoty i szwadrony jazdy uszykowane zostały w szachownicę. W pierwszym rzucie stanęło 7 batalionów piechoty gen. Lennartssona i artyleria. W drugim 6 szwadronów jazdy Mansfelda i Brandta. W trzecim 6 batalionów piechoty księcia Luneburskiego. W czwartym rzucie stanęło 5 szwadronów jazdy pod dowództwem samego Karola IX. Karol IX zamierzał zepchnąć słabe siły Chodkiewicza w górę Dźwiny lub nawet do rzeki."


 Obraz Petera Snayersa z 1619 r. przedstawiajÄ…cy bitwÄ™ pod Kircholmem.
          
  Na lewym skrzydle polskiej armii staÅ‚o 1250 husarzy i lekkiej jazdy, a dowodziÅ‚ Tomasz DÄ…browa i to on miaÅ‚ przeprowadzić główne przeÅ‚amanie linii szwedzkich. CiekawostkÄ… jest, że lekka jazda zasÅ‚aniaÅ‚a husariÄ™, przed Szwedami, a także wojsko staÅ‚o ciasno, by jeszcze pogÅ‚Ä™bić zÅ‚udzenie przewagi szwedzkiej armii. W centrum staÅ‚o 7 polskich dziaÅ‚ek, caÅ‚a piechota, 350 husarzy pod porucznikiem Wincentym WojnÄ… i 300 rajtarów kurlandzkich. Na prawym skrzydle staÅ‚o 700 husarzy pod dowództwem Jana Sapiehy. A odwód liczyÅ‚ 200 husarzy rotmistrza Teodora Lackiego. 

            Chodkiewicz zamierzaÅ‚ decydujÄ…cÄ… szarżę przeprowadzić z lewego skrzydÅ‚a, by oddzielić Szwedów od Dźwiny i zepchnąć ich z drogi do Rygi. Prawe skrzydÅ‚o nie byÅ‚o brane pod uwagÄ™ z powodu bagnistego terenu, który spowolniÅ‚ by husariÄ™, a wiÄ™c zmniejszyÅ‚ jej siÅ‚Ä™ uderzeniowÄ….

Bitwa nie zaczęła siÄ™ od razu, przez blisko 3 godziny trwaÅ‚a wymiana ognia artylerii i próba wyciÄ…gniÄ™cia Szwedów przez harcowników z bezpiecznych pagórków, ale nic to nie daÅ‚o. W takiej sytuacji hetman polski zorganizowaÅ‚ pozorowany odwrót, ostrzegajÄ…c równoczeÅ›nie jednostki na tyÅ‚ach armii, że to jest taki plan, a nie prawdziwa panika. MiaÅ‚ nadziejÄ™, że Karol IX nabierze siÄ™ ten podstÄ™p i ruszy główne siÅ‚y by dopaść panikujÄ…ce wojsko. I tak siÄ™ staÅ‚o, pierwsza linia piechoty ruszyÅ‚a na polaków. Na 5 tysiÄ™cy szwedzkich muszkieterów i pikinierów ruszyÅ‚o 350 husarzy i 300 rajtarów kurlandzkich. Po salwie szwedzkich muszkieterów, husaria na kilkaset kroków od szwedzkiej piechoty pochyliÅ‚a kopie, Å›cieÅ›niÅ‚a szyk i ruszyÅ‚a cwaÅ‚em na wrogów. Szarża byÅ‚a tak miażdżąca, że caÅ‚a linia piechoty zatrzymaÅ‚a siÄ™, a część czworoboków zaczęła ponosić ciężkie straty. Na to tylko czekaÅ‚ Chodkiewicz, nakazaÅ‚ husarii DÄ…browy z lewego skrzydÅ‚a ruszyć na prawÄ… flankÄ™ szwedzkiej piechoty. Husaria ruszyÅ‚a w tumanach kurzu, który ukryÅ‚ jej poczynania i w pierwszej szarży zniosÅ‚a prawoskrzydÅ‚owÄ… rajtariÄ™, by spaść zaraz na zaskoczonych szwedzkich piechurów.  Å»adna piechota nie wytrzyma ataku husarii, na swoje skrzydÅ‚o, nastÄ…piÅ‚ paniczny odwrót piechoty, w którym wielu padÅ‚o, wÅ‚Ä…cznie z gen. Lennartssonem. W tym samym czasie na prawym skrzydle rajtaria gen. Brandta zostaÅ‚a rozbita przez o poÅ‚owÄ™ sÅ‚abszÄ… husariÄ™ Sapiehy, która rzuciÅ‚a siÄ™ w poÅ›cig za Szwedami. W tym momencie na skrzydÅ‚o husarii uderzyÅ‚a Å›wieża rajtaria z odwodu Karla IX i byÅ‚a bliska rozbiciu Sapiehy, ale w porÄ™ Chodkiewicz wysÅ‚aÅ‚ odwód Lackiego skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z 200 husarzy, którzy uderzajÄ…c w bok Szwedów, kompletnie ich rozbili. W tym samym czasie hetman mógÅ‚ zginąć od strzaÅ‚u rajtara, który pojawiÅ‚ siÄ™ przed nim, ale na szczęście spudÅ‚owaÅ‚ i hetman zwaliÅ‚ go martwego ciosem swej szabli.

            W momencie rozbicia caÅ‚ej piechoty i jazdy szwedzkiej hetman rzuciÅ‚ caÅ‚e siÅ‚y na resztki Szwedów broniÄ…ce siÄ™ z odwagÄ…, ale nie mieli szans z nacierajÄ…cÄ… na nich husariÄ…. Gdy zostali pokonani caÅ‚a armia Å›cigaÅ‚a wrogów aż do ich okrÄ™tów na wybrzeżu. ByÅ‚a to istna rzeż.

            Szwedzi stracili blisko 9 tysiÄ™cy ludzi w bitwie i podczas poÅ›cigu, ale także potopionych w rzece. Przez wiele dni chÅ‚opi polowali na pojedynczych Szwedów ukrywajÄ…cych siÄ™ po lasach.  ZginÄ™li także książę Luneburski i gen. Lennartsson, a sam Karol IX przeżyÅ‚, dziÄ™ki rajtarowi co oddaÅ‚ mu konia, by krótko po tym zginąć od husarskiej szabli. Gen. Brandt dostaÅ‚ siÄ™ do niewoli.
Polacy stracili ok. 100 ludzi, kilkuset rannych i kilkaset zabitych koni, co dla husarii było dotkliwym ciosem.
            Bitwa pod Kircholmem pokazaÅ‚a prawdziwÄ… siÅ‚Ä™ niszczÄ…cÄ… jakÄ… przedstawiaÅ‚a sobÄ… husaria. I udowodniÅ‚a, że ciężka jazda może być groźna nawet dla najnowoczeÅ›niejszej i najlepiej wyszkolonej armii, Å›miertelnym zagrożeniem.
 
           To wielkie zwyciÄ™stwo, gdzie wróg zostaÅ‚ caÅ‚kowicie rozbity, rozeszÅ‚o siÄ™ wielkim echem w Europie, a nawet na bliskim wschodzie. "Wyrazy uznania przysÅ‚ali mu m.in. Papież PaweÅ‚ V, cesarz Rudolf II, Król Anglii Jakub II, a także wÅ‚adcy muzuÅ‚maÅ„scy: szach perski Abbas I Wielki oraz suÅ‚tan turecki Ahmed I, który powiesiÅ‚ portret Chodkiewicza w swoim paÅ‚acu na honorowym miejscu."

Komentarze

  1. Hm ciekawy temat, Mam wrażenie że trochę za mało własnej inwencji twórczej a za dużo wujka Google. Witaj w blogosferze. Trochę swoimi słowami opisuj zdarzenia. Pozdrawiam i zostaje tu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten tekst pisany był na studiach, na podstawie książki o wojnie ze Szwecją. Nie podam tytułu, bo już nie pamiętam. Google używam jak najmniej :p Miło, że zostaniesz.

      Usuń
  2. Całkiem ciekawie napisane, nie mój klimat, a zainteresował, będe zaglądać! ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajne tematy poruszasz na blogu. Na pewno będę zaglądać tu częściej :)
    Mój blog

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię trochę inne tematy poruszać niż inni :)

      Usuń
  4. Ciekawe tematy, człowiek może się czegoś poduczyć! Ciekawie napisane!

    OdpowiedzUsuń
  5. Mało jest blogów, które przekazują widzę historyczną, a szkoda. Bardzo ciekawy post :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego dołączyłem do dziewczyn, by urozmaicić bloga ;)

      Usuń
  6. Ciekawe temat pora się czegoś nauczyć nowego zostanę na dłużej i zapraszam
    https://desa17.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cześć! :D
Miło, że jesteś! Jeśli spodobał Ci się tekst, zostaw komentarz :)